Jak rozpoznać SCAM

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Scam.png

Codziennie w sieci powstają dziesiątki nowych BUXów. Niestety ok 90% z nich to SCAMy, lub strony które nieuchronnie zmierzają w tym kierunku. Klikając w niepewnych serwisach, możemy stracić nie tylko swój czas, ale również pracę włożoną w promowanie danego serwisu, a nawet zainwestowane pieniądze.

Jako że jestem osobą obeznaną ze światem PTC, a czas który mu poświęciłem pozwolił zebrać spore doświadczenie - uczyłem się na własnych błędach, a nie raz również zostałem oszukany - postanowiłem podzielić się z Tobą swoją wiedzą.

Opiszę kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zapisaniem się do nowo znalezionego programu, a zwłaszcza przed inwestowaniem własnych pieniędzy.

Na co zwracać szczególną uwagę

<htmlet>adhitz-728</htmlet>

Szata graficzna - layout

Oceniamy nazwę buxa , domenę, szatę graficzną, oraz layout pod kątem profesjonalizmu wykonania.

  • Im coś tandetniej wygląda tym większe ryzyko scamu. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o grafice, lub go nie stać na chwile pracy lub zatrudnienie kogoś do tego celu, to na pewno nie będzie dobrym adminem. Jednocześnie nawet jeśli strona będzie wypłacać, to przy kiepskiej szacie graficznej bardzo ciężko jest takiego buxa rozreklamować, a co z tym idzie my nie zdobędziemy poleconych, którzy są potrzebni do porządnego zarobku z buxów.


Domena, nazwa BUXa

  • Im bardziej jest ona udziwniona, zawierająca kilka słów, czyjeś imię, tym mniej poważnie należy ją traktować.
  • Pewne buxy mają zawsze krótkie pomysłowe nazwy, co nie znaczy że każdy bux z taką nazwą będzie płacił.


Stawki

Jeśli stawki za klik są powyżej jednego centa dla standard usera, a reklam jest dużo (pojęcie względne dla mnie dużo to powyżej 4) to jest bardzo duże ryzyko że strona okaże się scamem.

  • Przy stronach płacących np 1$ za klik mamy 100% pewność że nigdy wyklikanej kasy nie otrzymamy.
  • Przy stawkach np koło 2 centów za klik zazwyczaj bux płaci tylko przez pewien okres czasu, po czym znika.

Szkoda czasu na klikanie w takich buxach.


Warunki wypłaty

Warto sprawdzić też minimum do wypłaty i czas oczekiwania na nią.

  • Uważam, że jeśli minimum jest powyżej 5$ lub czas oczekiwania jest bardzo długo załóżmy 30 dni, to stronę należy ominąć.
  • Optymalne minimum przy pierwszej wypłacie powinno wynosić 2$ a czas wypłaty maksymalnie 10 dni.


Ceny reklam

Warto sprawdzić ceny reklam i porównać jej ze stawkami jakie za 1000 wejść oferują klikającym. Jeśli rozbieżność pomiędzy ceną kupna reklamy, a jej emisji jest duża, możemy być pewni że mamy doczynienie ze scamem.

<htmlet>adhitz-468</htmlet>

Skrypt

Sprawdzamy na jakim skrypcie działa strona, informacje możemy znaleźć w stopce strony. Jeśli to możliwe sprawdzamy również czas subskrypcji danego skryptu.

Obecnie najpopularniejsze i najczęściej spotykane to:

  • ptcgen 3 / ptcgen 4 [1]
    • Odnoście ptc gen 3 i 4, to po znalezieniu buxa opartego na tym skrypcie, należy sprawdzić ważność licencji na stronie dystrybutora skryptu i sprzedawcy licencji ptcpay.com Jeśli licencja jest nie ważna oznacza to, że skrypt jest kradziony, a jeśli admin okradł właściciela skryptu, to nie będzie miał żadnych skrupułów by okraść swych użytkowników.
  • ptc evolution [2]
  • buxhost [3]
    • Objęte największym ryzykiem, wynika to z bardzo niskiego kosztu rozpoczęcia działalności. Praktycznie każdy może otworzyć takiego buxa.
    • Ważną informacja jest okres wykupu licencji - znajdziesz go na głównej stronie obok obsługiwanych procesorów płatności. Napis np. "1 year subscription" oznacza wykupienie subskrypcji na jeden rok. Oczywiście wykupienie jej np na 3 lata nie daje żadnej gwarancji, że BUX będzie płacił przez te trzy lata.
  • zeus [4] [5]


Reputacja Admina

Sprawdzamy właściciel buxa i powiązania z innymi stronami. Jak i gdzie sprawdzić? Poprzez strony takie jak whois.com, oraz whois.net gdzie możemy uzyskać informacje na temat domeny buxa. Dzięki temu możemy sprawdzić dane osobowe właściciela, i powiązania domeny z innymi stronami. Bardzo często seryjni scamerzy po oszukaniu pewnej liczby ludzi zamykają SCAM i zakładają nową stronę. Niestety właściciele często ukrywają swoje prawdziwe dane, poprzez serwisy takie jak domainsbyproxy, czy privacy protect, czy po prostu wpisują dane wyssane z palca. Wtedy należy poszukać powiązań stron w inny sposób. Często na kilku buxach można znaleźć dokładnie takie same reklamy tekstowe, często admin używa tego samego layoutu forum zapominając że w niektórych miejscach widnieją dane z poprzedniej zamkniętej strony, takie błędy należy wyłapywać gdyż świadczą one o powiązaniu danej strony z inną. Jeśli znajdziemy coś co budzi nasze podejrzenia, w 99% sprawdzają się one, i należy taką stronę omijać szerokim łukiem. Warto jednak zauważyć, że jeśli nie możemy zidentyfikować właściciela, to nie zawsze znaczy że mamy doczynienia ze scamem. Pamiętajmy, że admini również są celami ataków oraz gróźb od nieuczciwych użytkowników, stąd czasami ukrycie ich danych jest zrozumiałe. Jeśli jednak dane łącznie z adresem są widoczne, ale wyglądają na fałszywe, to mamy 100% pewność że strona jest scamem.


TOS

Należy dokładnie przestudiować TOS. Często zdarza się że strony mają inne zasady wpisane w TOS użytkowania niż na stronie głównej. Najczęściej główna strona zawiera zasady podane dla użytkowników zupgrade'owanych. Jako scam można uznać buxa który wymaga inwestycji w celu wypłacenia wyklikanych pieniędzy. Mamy doczynienia wtedy po prostu z typową piramidą finansową, i nasze wypłaty oparte są tylko na wpłatach innych. Bardzo dużo buxhostów działa na takiej zasadzie, bez wpłacenia pieniędzy nie wypłacimy ani centa. W TOS znajdziemy również dokładne informacje na temat wypłat i wszystkich środków które ma admin prawo zastosować wobec nas. Jeśli bux okaże się piramidą, ale nie zniechęciło nas to do inwestycji czy klikania należy sprawdzić przede wszystkim maksymalne kwoty jednorazowych wypłat i czas przerwy między nimi, oraz czas realizacji, aby się nie okazało że zwrot inwestycji otrzymamy za 2 lata. Strony płacące tylko zupgradeowanym użytkownikom są w 95% scamami.


Forum

Sprawdzamy czy strona posiada forum, i czy znajdują się na nim aktualne dowody wypłat. Brak forum oznacza większe ryzyko scamu. Forum to miejsce gdzie użytkownicy wymieniają się informacjami. Jednak nie zawsze są to informacje rzetelne, gdyż często forum jest moderowane. Jeśli posty muszą zostać zatwierdzone przez admina, oznacza to że wszystkie skargi użytkowników są ukrywane przed nowo odwiedzającymi, budząc pozorne wrażenie wypłacalnego uczciwego buxa. W scamach często zdarza się że admini sami podrabiają dowody wypłat. Każdy kto już trochę siedzi w getpaidzie wie jakie informacje są zawarte w dowodzie wypłaty i jak taki dowód powinien wyglądać, jeśli dowód sprawia wrażenie „grzebanego”, znaczy że jest podrobiony. Często brakuje np e-maila właściciela a podana jest w tym miejscu tylko nazwa buxa, czasami szerokość i położenie liter się nie zgadza. Warto zwrócić na to uwagę,


Konkursy - metody wyłudzania

Kolejnym symptomem który może oznaczać scam są różne konkursy i/lub promocje organizowanie przez ich właścicieli, np. upgrade'y konta, rentale i inne bonusy dla członków którzy zainwestują najwięcej. Jest to najprostsza metoda zdobycia środków na bieżące, pierwsze wypłaty dla nowych członków i podtrzymanie wypłacalności przez pewien czas. Jednak zanim osoba która zainwestowała sporą sumę otrzyma jej zwrot, bux z pewnością zniknie z sieci. Często takie konkursy realizowane są seriami i powtarzane kilkakrotnie, aby wyłudzić większą sumę pieniędzy od jak największej liczby użytkowników. Oczywiście nie każdy konkurs świadczy o złych zamiarach właściciela, jednak z własnego doświadczenia wiem, że trzeba je traktować z dużym dystansem, gdyż coraz częściej używane są do wyłudzania pieniędzy. Sam padłem ofiarą takiego oszustwa, więc wiem co pisze.


Niezależne opinie

Jeśli forum buxa jest moderowane, należy sprawdzić opinie na temat buxa na innych, niezależnych forach, gdzie posty użytkowników nie są cenzurowane. W tym celu należy wpisać google frazę np "nazwa buxa - scam" i bez problemu możemy znaleźć komentarze od użytkowników którzy otrzymali wypłaty lub zostali oszukani. Jednak, jak w każdym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek, to że ktoś raz napisał że neobux jest scamem, nie oznacza że tak jest naprawdę. Należy sprawdzić wypowiedzi różnych użytkowników na najlepiej kilku różnych forach.



Podsumowanie

Czym powinien charakteryzować się względnie dobry bux

  • prosta do zapamiętania, krótka nazwa domeny (nie zawierająca imion, itp)
  • najlepiej żeby bux był zarejestrowaną prawdziwą firmą
  • profesjonalny, zachęcający projekt graficzny ( dobry projekt = większe zainteresowanie)
  • kilka reklam dziennie np 4-6 dla użytkowników standard( kilkanaście mają scamy lub piramidy finansowe! )
  • stawki nie przekraczające 2 centów dla użytkowników premium, i 1 centa dla standard
  • szybkie wypłaty do 10 dni, najlepiej instant, niskie minimum pierwszej wypłatyok 2$
  • proste klarowne zasady, które nie są zmieniane w trakcie działalności
  • pewny licencjonowany skrypt z subskrypcją na rok, szybki hosting
  • brak powiązań strony lub właściciela ze scamami.
  • nie zmusza użytkowników do inwestycji w celu otrzymania wypłaty
  • nie organizują wielokrotnie konkursów typu purchase balance.
  • posiada forum, bez zatwierdzania postów i cenzury
  • dobre opinie na niezależnych serwisach

Symptomy scamu

  • dziwna, długa, trudno rozpoznawalna i nie łatwa do zapamiętania nazwa domeny
  • kiepski layout, wskazujący na brak umiejętności admina = małe zainteresowanie odwiedzających
  • kilkanaście, kilkadziesiąt reklam dziennie dla użytkowników standard
  • wysokie, nierealne stawki za klik, np 0.10$, 1$, 10$
  • niskie ceny reklam, zbyt niskie w stosunku do stawki za 1000 klików
  • wysokie minimum np 500$, długi czas oczekiwania na wypłaty, lub asap
  • zagmatwane zasady użytkowania, ukryte kwestie, częste ich zmienianie
  • tani lub kradziony skrypt, wolno działający hosting, brak subskrypcji na dłuższy okres czasu lub licencji.
  • liczne powiązania właściciela oraz buxa z innymi scamami
  • zmusza użytkowników do inwestowania pieniędzy w celu otrzymania wypłaty
  • wielokrotne organizowanie konkursów dla inwestorów, zwykle nastepują one jeden po drugim, aż do momentu zniknięcia z sieci
  • nie posiada forum lub posiada, jednak jest ono cenzurowane i zawiera nie prawdziwe informacje, takie jak podrobione dowody wypłat
  • na wielu niezależnych serwisach bardzo dużo skarg od użytkowników


Należy pamiętać że istnieją wyjątki od reguł które powyżej opisałem, wszystko zależy od człowieka który zakłada daną stronę i od jego prawdziwych zamiarów. Nie każdy bux z ukrytą informacją whois czy brakiem forum musi być od razu scamem. Powyższy artykuł ma na celu uświadomienie jakimi mechanizmami posługują się oszuści zakładający buxa w celu szybkiego wzbogacenia się kosztem niczego nie spodziewających się użytkowników.


Przykłady SCAMu

  • Gagabux – dużo reklam, cenzurowane forum, zmiany TOS, zmuszanie do inwestycji = SCAM!
  • BuxyWorld – fikcyjne problemy z wypłatami, konkursy purchase balance = SCAM!
  • AtlasCash - fikcyjne problemy z wypłatami, wielokrotne konkursy purchase balance = SCAM!
  • BuxExcel – powiązanie właściciela z inną serią stron ze złą reputacją = SCAM!
  • BuxFinance – kosmiczne stawki, podrobione dowody wypłat, cenzurowane forum, admin polak = SCAM!
  • TwitBux – skrypt zeus, powiązanie właściciela z urobuxem = SCAM!
  • BuxRise – skradziony ptcgen3 – brak licencji, powiązanie właściciela z innymi scamami = SCAM!


Autor: trancemaniax

Nie życzę sobie kopiowania tekstu bez mojej zgody!

Tekst chroniony prawami autorskimi.

Źródło Jak rozpoznać SCAM


Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>