Jak rozpoznać dni płodne

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Jak rozpoznać dni płodne - kilka metod rozpoznawania.

Metody rozpoznawania płodności

Podstawowa wiedza na temat przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala na prowadzenie obserwacji zmian, jakie zachodzą w organizmie, i wyciąganie wniosków.

Pomiar temperatury ciała

Pierwszy krok to zaopatrzenie się w odpowiedni termometr – najlepszy będzie termometr elektroniczny, pokazujący wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, dostępny w aptekach. Ważne, aby używać tego samego termometru przez cały cykl.

Mierzenie temperatury rozpoczynamy w pierwszym dniu cyklu; zawsze dokonujemy pomiaru o tej samej porze, najlepiej rano po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka.

  • Temperaturę można mierzyć:
    • w ustach (metoda wygodna, ale niezbyt dokładna ze względu na różnice w temperaturze w różnych miejscach jamy ustnej),
    • w pochwie (metoda wygodna, niewskazana przy infekcjach grzybiczych pochwy),
    • w odbycie (metoda najmniej wygodna, jednak dająca najbardziej stabilny wynik). Nie zmieniamy miejsca pomiaru w trakcie jednego cyklu.

Obserwacja śluzu

Wiedząc już, jak śluz szyjkowy zmienia się w ciągu cyklu, można prowadzić obserwacje, sprawdzając jego kolor i konsystencję np. na papierze toaletowym albo na bieliźnie.

Bezpośrednio po miesiączce śluz powinien być suchy i bardzo skąpy, potem, w fazie przedowulacyjnej, gęsty i kremowy, następnie bardziej wodnisty, a tuż przed owulacją przejrzysty i rozciągliwy – jak białko jajka kurzego. Podczas dni płodnych zauważa się, też zwiększenie się jego obfitości. Po owulacji śluz gęstnieje, aż wreszcie, przed miesiączką, zanika.

Trzeba pamiętać, by nie sprawdzać śluzu zaraz po stosunku, gdyż podniecenie, a także znajdujące się w pochwie nasienie, mogą zafałszować wynik.

Położenie szyjki macicy

Obserwowanie zmian, jakie zachodzą w położeniu i cechach szyjki macicy, wymaga sporej wprawy. Aby wyczuć, gdzie znajduje się szyjka, należy włożyć dwa palce głęboko do pochwy – aż do napotkania oporu. Delikatnie dotykając szyjkę, z czasem można nauczyć się rozpoznawać, czy jest miękka, czy bardziej twarda, sucha czy wilgotna, otwarta czy zamknięta, czy wreszcie jest położona wysoko (wtedy trudniej do niej sięgnąć), czy nisko.

Obserwacje szyjki zawsze trzeba przeprowadzać o tej samej porze dnia, należy być zrelaksowanym, przyjąć wygodną pozycję, np. ukucnij lub oprzyj jedną nogę na podwyższeniu. Przed badaniem należy pamiętać, aby dokładnie umyć ręce.

Warto podkreślić, iż większość kobiet w czasie dni płodnych cieszy się lepszym samopoczuciem i poprawą stanu skóry.

Źródło Poradnik rodzica

Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>