Poczta elektroniczna

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poczta elektroniczna - e-mail - usługa internetowa polegająca na przesyłaniu wiadomości tekstowych - listów elektronicznych.


Parametry skrzynek pocztowych

<htmlet>adgoogle</htmlet>

Właściwości

W zasadzie istotna właściwość, to pojemność skrzynki pocztowej. Listy elektroniczne zawierające tylko tekst nie zajmują dużo miejsca. Inaczej ma się sprawa, gdy załączono do nich pliki multimedialne.

Typy

 • darmowe - założenie i korzystanie jest darmowe. Musisz liczyć się z tym, że darmowa skrzynka pocztowa jest bombardowana dużą ilością spamu kierowanego przez dostawcę usługi.
  • pojemność: 5MB, 10MB
  • problemy z docieraniem listów - blokowanie listów z serwisów, nadawców zakwalifikowanych jako rozsyłające spam - co nie zawsze jest zgodne z prawdą.
 • płatne - są wolne od wad skrzynek darmowych. Jeśli jednak sam nierozważnie podając swój adres e-mail akceptujesz odbieranie listów reklamowych, narażasz się na spam.
  • pojemność: bez limitu


Korzystanie

Jak założyć darmowy e-mail

Aby założyć skrzynkę poczty elektronicznej, najpierw musisz zdecydować na jakim portalu chcesz ją umieścić. Do wyboru masz:

 • interia - Otrzymujesz skrzynkę pocztową bez ograniczeń pojemności - nie musisz przejmować się dużą ilością listów, ani usuwać maili które chciałbyś zachować. Jedyne ograniczenie, to dzienny transfer danych, który dla bezpłatnych kont wynosi 1GB. Oprócz tego skrzynka chroniona jest przez program antywirusowy i codzienne kopie zapasowe jej zawartości. Poczta mobilna pozwala na dostęp z telefonu komórkowego. Link - załóż pocztę
 • Załóż skrzynkę poczty elektronicznej na serwerze oferującym taką usługę - listę znajdziesz w temacie Linki zewnętrzne

Sprawdzanie - odbieranie poczty

Pocztę elektroniczną obsługuje się specjalnymi programami uruchamianymi na bez przerwy pracujących serwerach. Do najbardziej znanych i popularnych należą m. in: Exim, MDaemon, Postfix, Qmail, Sendmail.

Istnieją również programy uruchamiane na komputerze użytkownika ( klient poczty elektronicznej ), m. in:

Innym sposobem jest Webmail - dostęp do poczty poprzez przeglądarkę internetową.

Prywatność

 • Od 2009 roku, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej, dostawcy usług internetowych mają obowiązek rejestracji kontaktów swoich klientów w sieci, w tym również listów elektronicznych.
 • Musisz mieć świadomość, iż jest możliwe odczytanie treści twojej elektronicznej korespondencji przez osoby trzecie.

Linki zewnętrzne

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>