Preinstalowane oprogramowanie

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Preinstalowane oprogramowanie (ang. pre-installed software) – oprogramowanie (system operacyjny, program komputerowy, lub jedno i drugie) zainstalowane na dysku twardym fabrycznie nowego komputera i z licencją na tenże komputer.

Zalety

  • Nabycie komputera z preinstalowanym oprogramowaniem bywa bardziej opłacalne niż kupno sprzętu i oprogramowania osobno.
  • Preinstalacja oprogramowania jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ użytkownik nie musi samodzielnie instalować systemu operacyjnego, sterowników i programów użytkowych w nowo kupionym komputerze.

Wady

Preinstalowane oprogramowanie posiada co najmniej jedno z wymienionych ograniczeń:

  • Nabywcy odbiera się prawo wyboru, jakiego oprogramowania chce On używać. W ramach umów producentów z dealerami, konsument musi kupić komputer z preinstalowanym oprogramowaniem, nawet jeśli sobie jego nie życzy. W rezultacie płacić za oprogramowanie preinstalowane, jak i inne, które zechce samodzielnie zainstalować.
  • Zgodnie z licencją oprogramowanie takie jest przypisane do urządzenia na którym zostało zainstalowane, i nie może zostać ono przeniesione na inne urządzenie.
  • Oprogramowanie takie może być pozbawione części funkcji, bądź ich użytkowanie może być ograniczone czasowo, dla zapoznania się z oprogramowaniem i kupnem jego pełnej wersji w przyszłości (patrz także: shareware, wersja demonstracyjna).
  • Do oprogramowania nie musi być dołączony nośnik umożliwiający jego przeinstalowanie. Zamiast tego producenci umieszczają pełną kopię systemu na ukrytej partycji lub dołączają oprogramowanie do samodzielnego zrobienia kopii bezpieczeństwa z możliwością nagrania jej na nośnik np. płytę DVD.
  • Oprogramowanie może mieć inne domyślne ustawiania systemowe, w odróżnieniu do wersji nie preinstalowanej (BOX).


Źródło po polskiemu.