Bezpieczeństwo w Internecie: Różnice pomiędzy wersjami

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Strona w przygotowaniu.png|right|Strona wymaga uzupełnienia]]
 
 
[[Internet]] każdemu pozwala zdobywać wiedzę. Każdemu pozwala tworzyć i publikować różne treści. Internet jest miejscem publicznym w którym możesz spotkać się z działaniami osób uczciwych jak i nieuczciwych. Dlatego też '''należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa'''.  
 
[[Internet]] każdemu pozwala zdobywać wiedzę. Każdemu pozwala tworzyć i publikować różne treści. Internet jest miejscem publicznym w którym możesz spotkać się z działaniami osób uczciwych jak i nieuczciwych. Dlatego też '''należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa'''.  
  

Wersja z 21:24, 1 paź 2013

Internet każdemu pozwala zdobywać wiedzę. Każdemu pozwala tworzyć i publikować różne treści. Internet jest miejscem publicznym w którym możesz spotkać się z działaniami osób uczciwych jak i nieuczciwych. Dlatego też należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

W sieci zdarzają się różne rodzaje przestępstw. Od prób zdobycia dostępu do Twoich danych, np. hasła do poczty e-mail, informacji o koncie bankowym czy numeru PESEL, po przejęcie kontroli nad twoim komputerem czy stroną.
Dla osiągnięcia celu przestępca może instalować na twoim komputerze złośliwe oprogramowanie, włamać się na twoje konto czy podstępem namówić cię do przekazania danych logowania. Aby potem okraść twoje konto bankowe czy podszywać się pod ciebie na różnych portalach.
Może również sprzedawać twoje dane. A po przejęciu kontroli nad twoim komputerem, serwisem internetowym użyć go do popełnienia innych przestępstw.

Dlatego też bez względu na to, czy jesteś internetowym nowicjuszem czy ekspertem, warto zapoznać się z zebranymi tu wskazówkami, dzięki którym będziesz mógł bezpieczniej poruszać się po sieci.

Hasło

Hasło dostępu, to pierwsza linia ochrony przed cyberprzestępcami.

  1. Hasło powinno być silne.
  2. Inne dla każdego z ważnych kont.
  3. Nigdy nie należy zapisywać hasła na karteczkach, które kładzie się w pobliżu komputera.
  4. Nigdy nie wolno udostępniać haseł dostępu osobom trzecim.
  5. Hasło należy regularnie zmieniać, np. co tydzień.
Na ważnych kontach, poczcie e-mail i bankowości internetowej używaj unikalnych haseł! 

Używaj długich haseł złożonych z cyfr, liter i symboli

Im dłuższe hasło, tym trudniej je odgadnąć. Aby zabezpieczyć swoje informacje, twórz długie hasła.
Używanie cyfr, symboli i liter różnej wielkości jeszcze bardziej utrudnia złamanie takiego hasła.
Nie używaj haseł typu 123456, hasło, admin1 lub loginu.
Nie używaj w nich też publicznie dostępnych informacji, takich jak: twój numer telefonu, data twoich urodzin lub twoich najbliższych.

Używaj wyrażeń, które są znane tylko Tobie

Dla witryny możesz wybrać jakieś wyrażenie, które będzie Ci się z nią w jakiś sposób kojarzyć - aby było je łatwiej zapamiętać.
Na przykład dla konta pocztowego możesz wymyślić zdanie: "To jest moja 1 ulubiona skrzynka pocztowa", następnie biorąc pierwsze litery poszczególnych wyrazów utworzyć następujące hasło Tjm1usp.

Używanie tego samego hasła dla wielu kont internetowych przypomina używanie tego samego klucza do zamykania mieszkania, auta i biura. Jeśli złodziej uzyska dostęp do jednego z nich, to pozostałe będą stać przed nim otworem.

Używanie wielu haseł jest co prawda mniej wygodne, ale znacznie podnosi bezpieczeństwo. Poza tym do zarządzania wieloma hasłami można użyć specjalnego programu.



Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>