Bezpieczeństwo w Internecie

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Internet każdemu pozwala zdobywać wiedzę. Każdemu pozwala tworzyć i publikować różne treści. Internet jest miejscem publicznym w którym możesz spotkać się z działaniami osób uczciwych jak i nieuczciwych. Dlatego też należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

W sieci zdarzają się różne rodzaje przestępstw. Od prób zdobycia dostępu do Twoich danych, np. hasła do poczty e-mail, informacji o koncie bankowym czy numeru PESEL, po przejęcie kontroli nad twoim komputerem czy stroną.
Dla osiągnięcia celu przestępca może instalować na twoim komputerze złośliwe oprogramowanie, włamać się na twoje konto czy podstępem namówić cię do przekazania danych logowania. Aby potem okraść twoje konto bankowe czy podszywać się pod ciebie na różnych portalach.
Może również sprzedawać twoje dane. A po przejęciu kontroli nad twoim komputerem, serwisem internetowym użyć go do popełnienia innych przestępstw.

Dlatego też bez względu na to, czy jesteś internetowym nowicjuszem czy ekspertem, warto zapoznać się z zebranymi tu wskazówkami, dzięki którym będziesz mógł bezpieczniej poruszać się po sieci.

Hasło

Hasło dostępu, to pierwsza linia ochrony przed cyberprzestępcami.

  1. Hasło powinno być silne.
  2. Inne dla każdego z ważnych kont.
  3. Nigdy nie należy zapisywać hasła na karteczkach, które kładzie się w pobliżu komputera.
  4. Nigdy nie wolno udostępniać haseł dostępu osobom trzecim.
  5. Hasło należy regularnie zmieniać, np. co tydzień.
Na ważnych kontach, poczcie e-mail i bankowości internetowej używaj unikalnych haseł! 

Używaj długich haseł złożonych z cyfr, liter i symboli

Im dłuższe hasło, tym trudniej je odgadnąć. Aby zabezpieczyć swoje informacje, twórz długie hasła.
Używanie cyfr, symboli i liter różnej wielkości jeszcze bardziej utrudnia złamanie takiego hasła.
Nie używaj haseł typu 123456, hasło, admin1 lub loginu.
Nie używaj w nich też publicznie dostępnych informacji, takich jak: twój numer telefonu, data twoich urodzin lub twoich najbliższych.

Używaj wyrażeń, które są znane tylko tobie

Dla witryny możesz wybrać jakieś wyrażenie, które będzie ci się z nią w jakiś sposób kojarzyć - aby było je łatwiej zapamiętać.
Na przykład dla konta pocztowego możesz wymyślić zdanie: "To jest moja 1 ulubiona skrzynka pocztowa", następnie biorąc pierwsze litery poszczególnych wyrazów utworzyć następujące hasło Tjm1usp.

Używanie tego samego hasła dla wielu kont internetowych przypomina używanie tego samego klucza do zamykania mieszkania, auta i biura. Jeśli złodziej uzyska dostęp do jednego z nich, to pozostałe będą stać przed nim otworem.

Używanie wielu haseł jest co prawda mniej wygodne, ale znacznie podnosi bezpieczeństwo. Poza tym do zarządzania wieloma hasłami można użyć specjalnego programu.

Ochrona urządzeń przed wirusami

Twoje urządzenie działa wolniej niż zwykle? Wyświetlają się na ekranie dziwne rzeczy? Na twoim koncie bankowym pojawiły się nieznane ci obciążenia?
To tylko niektóre objawy zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem, którego zadaniem jest wyrządzić szkody na urządzeniu, w sieci czy wykraść twoje poufne dane.

Niżej znajdziesz odpowiedź na pytanie jak zabezpieczyć się przed szkodliwym oprogramowaniem.

Używaj programu antywirusowego

Zainstaluj jakiś program antywirusowy.

Lista najpopularniejszych programów antywirusowych

Niektóre z nich są darmowe - nie oznacza to wcale, że są gorsze. Osobiście używam darmowej wersji avast - jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Ale! Należy pamiętać aby baza wirusów i sam program były aktualne!
Na stronie av-comparatives.org znajdziesz większy wybór programów antywirusowych oraz ich testy.

Aktualizuj oprogramowanie

Pamiętaj o aktualizacji przeglądarki, systemu operacyjnego, programu antywirusowego i innych aplikacji używanych do pracy w Internecie.

Większość systemów operacyjnych i aplikacji powiadamia, o dostępności lub konieczności aktualizacji – nie ignoruj tych komunikatów i jak najszybciej aktualizuj je, ponieważ aktualizacje usuwają w oprogramowaniu luki związane z bezpieczeństwem.

Zwracaj uwagę na instalowane dodatki i pobierane pliki

Zwracaj baczną uwagę na to, co klikasz, co i skąd pobierasz - dotyczy to m.in takich rzeczy jak: filmy, muzyka, pliki, wtyczki i dodatki do przeglądarek.

Kiedy jakaś strona lub okienko, które wyskoczy na ekranie, proponują pobranie oprogramowania lub naprawy twojego komputera, zachowaj szczególną ostrożność. Często takie komunikaty twierdzą, że twój komputer jest zainfekowany i należy coś pobrać lub zainstalować, aby go naprawić – nie wierz w to! Zamknij takie wyskakujące okienko, jednocześnie uważając, by nie kliknąć jego zawartości. Nie otwieraj plików nieznanych typów (o nieznanych rozszerzeniach), ani nie reaguj na nieznane komunikaty lub ostrzeżenia zalecające otwarcie jakiegoś pliku.
Czasami złośliwe oprogramowanie może uniemożliwić wyście ze strony, zamknięcie zakładki, okna przeglądarki czy okna programu. W takiej sytuacji zamknij przeglądarkę lub program używając menedżera zadań.

Nie instaluj plików i programów z nieznanych lub niezaufanych źródeł!

Zwracaj uwagę na uruchomione procesy

Śledź procesy które uruchamiane są na twoim komputerze. Możesz to robić w menadżerze zadań. Jeśli znajdziesz jakiś proces, który wyda się podejrzany, sprawdź go w google.

Mam wirusa! Co robić?

Po pierwsze nie wpadać w panikę.

Jeśli nie jesteś w stanie usunąć wirusa lub zainfekowanych plików, poszukaj pomocy w google.


Źródło: Bezpieczeństwo w Internecie


Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>