GNU: Różnice pomiędzy wersjami

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''GNU''' (rekurencyjny akronim od ang. ''GNU’s not Unix'', GNU) – uniksopodobny system operacyjny złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania znany też jako '''...")
(Brak różnic)

Wersja z 20:21, 14 kwi 2017

GNU (rekurencyjny akronim od ang. GNU’s not Unix, GNU) – uniksopodobny system operacyjny złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania znany też jako Projekt GNU. GNU zapoczątkowany został przez Richarda Stallmana i był pierwszym projektem Free Software Foundation (FSF).

Programy wydawane w ramach projektu bywają nazywane pakietami GNU lub programami GNU. Podstawowe składniki systemu to:

  • zestaw kompilatorów GNU Compiler Collection (GCC),
  • narzędzia programistyczne GNU Binary Utilities (binutils),
  • powłoka bash,
  • biblioteka standardowych funkcji języka C GNU C Library (glibc),
  • narzędzia GNU Coreutils (coreutils).

Pomimo tego, że większość elementów systemu została już dawno skompletowana i jest w powszechnym użyciu od ponad dziesięciu lat, to oficjalne jądro GNU - Hurd jest niekompletne i nie wszystkie elementy mogą z nim współpracować. Z tego powodu większość użytkowników systemu GNU używa jądra Linux, które, jako Linux-libre, jest również częścią tego systemu. GNU oficjalnie zawiera zewnętrzne oprogramowanie, jak np. implementację X.Org dla X Window System czy system profesjonalnego składu drukarskiego TeX. Wiele programów GNU zostało dodatkowo przeniesionych na inne systemy operacyjne, jak np. Microsoft Windows, Solaris, Mac OS czy różnorakie warianty systemu BSD.

Specjalnie na użytek Projektu GNU napisano licencje GNU General Public License (GPL), GNU Lesser General Public License (LGPL) i GNU Free Documentation License (GFDL), obecnie używane także przez wiele projektów z nim niezwiązanych.