INI

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

.ini – rozszerzenie plików zawierających konfigurację programu (np. ustawienia kolorów) programów przeznaczonych dla systemów Microsoft Windows.

Począwszy od Windows 95, w systemach operacyjnych firmy Microsoft, format INI został zastąpiony, ale nie wyeliminowany całkowicie, przez bazę danych Rejestru. Obecnie popularnym standardem zapisu konfiguracji, oraz innych rodzajów danych dla wielu aplikacji stał się format XML, jednak format INI ciągle jest w użyciu. Pomimo że pliki INI zostały spopularyzowane przez Windows, to dzięki swojej elastyczności i prostocie mogą być one używane w każdym innym systemie. Struktura plików pozwala na łatwą ich modyfikację zarówno przez program jak i człowieka przy użyciu edytora tekstowego.

Pliki INI mogą także posiadać inne rozszerzenia: .cfg, .conf lub .txt.

Format pliku

Przykładowa struktura pliku wraz z danymi wygląda następująco:

[sekcja1]
; komentarz do sekcji 1
parametr1 = abc
parametr2 = 123
 
[sekcja2]
; komentarz do sekcji 2
parametr1 = FF12AA
parametr2 = c:\

Format

Opis elementów struktury klasycznego pliku INI:

  • Sekcje - Deklaracja sekcji zaczyna się znakiem [, a kończy ] - w przykładzie powyżej są to [sekcja1] i [sekcja2].
  • Parametry - Parametr tworzy klucz zmienna = wartość - w przykładzie powyżej są to parametr1 = abc, parametr2 = 123, itd.
  • Komentarze - Wszystkie linie rozpoczynające się znakiem średnika (;) są uznawane za komentarze i są ignorowane.

Różnice

Format plików INI nie ma oficjalnej specyfikacji. Wiele programów interpretuje ich strukturę inaczej niż klasyczną strukturę pliku INI przedstawioną w przykładzie. Oto podstawowa lista różnic:

  • Cytowane wartości - Microsoft Windows usunie znaczniki cytowania (apostrofy i cudzysłowy) służące jako "obramowanie" wartości w plikach INI.
  • Komentarze - Programy takie jak Samba nie akceptują znaków: ";" (średnik), "#" (kratka) jako znaku komentarza. Komentarze mogą być dodawane po parametrach z kilkoma formatami.
  • Ukośniki - dodanie ukośnika "\" pozwala kontynuować treść z jednej linii w drugiej. Niektóre formaty pozwalają również na wprowadzanie znaków specjalnych z użyciem "\", jak "\n" dla nowej linii.
  • Duplikaty parametrów - Zazwyczaj nie można wpisać dwóch parametrów z taką samą nazwą w jednej sekcji. Pomimo że to zachowanie może różnić się między implementacjami, wskazane jest przestrzeganie tej zasady.
  • Duplikaty sekcji - Jeśli występuje więcej niż jedna sekcja z taką samą nazwą, ostatnia sekcja zastępuje poprzednią. (Niektóre implementacje mogą połączyć duplikaty jeśli mają one inne klucze wartości.)
  • Niektóre implementacje zezwalają na wpisanie ":" (dwukropek) w miejscu "=".

Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>

Linki zewnętrzne