ISO (obraz): Różnice pomiędzy wersjami

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Obraz ISO''' – format zapisu danych z dysków optycznych i dyskietek. Korzysta z międzynarodowych standardów zapisu danych na płytach CD/DVD - ISO 9660 - stąd t...")
 
m
Linia 12: Linia 12:
  
 
== Popularne programy do tworzenia obrazów ISO ==
 
== Popularne programy do tworzenia obrazów ISO ==
 +
* MagicISO
 
* UltraISO
 
* UltraISO

Wersja z 11:57, 15 kwi 2017

Obraz ISO – format zapisu danych z dysków optycznych i dyskietek. Korzysta z międzynarodowych standardów zapisu danych na płytach CD/DVD - ISO 9660 - stąd też zaczerpnięta została jego nazwa.

Specyfikacja

Obraz ISO zawiera wszystkie dane z archiwizowanego nośnika CD/DVD/FDD: strukturę katalogów, pliki, atrybuty, także kod rozruchowy boot sektora. ISO łącząc pliki w jeden spójny format stanowi niezależne archiwum danych (jak ZIP lub RAR) za tą różnicą, że przechowuje je w nieskompresowanej postaci. Skompresowany obraz ISO, to ISZ.

Niezawodności formatu oraz łatwości jego użycia czynią go najpopularniejszą formą rozpowszechniania dużej ilości danych przez Internet.

Zastosowania

  • Plikiem obrazu przechowywanym na dysku twardym można emulować napęd z daną płytą - tak jakby fizyczny nośnik był w napędzie. - Zmniejsza to zużycie napędu i fizycznego nośnika CD/DVD.
  • Obraz ISO/ISZ ułatwia wymianę dużej ilości plików w sieci. W ten sposób rozprowadza się np. dystrybucje systemu operacyjnego Linux.
  • Łatwość użycia sektora rozruchowego. - Popularne programy do tworzenia obrazów ISO pozwalają wyodrębniać lub dodawać kody rozruchowe boot sektora.

Popularne programy do tworzenia obrazów ISO

  • MagicISO
  • UltraISO