Jak zrobić bootowalny HDD/CD/DVD/pendrive USB: Różnice pomiędzy wersjami

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Wymienne nośniki danych są coraz tańsze. Używamy płyt CD/DVD i pendrive'ów USB do przechowywania różnych danych. Ale jak to się dzieje, że te,...")
 
m
Linia 3: Linia 3:
  
 
== Co to jest boot loader ==
 
== Co to jest boot loader ==
'''boot loader''' jest to program rozruchowy, który jest uruchamiany jako pierwszy, zaraz po zakończeniu wykonywania programu zawartego w [[BIOS]]ie. Służy on do załadowania systemu operacyjnego komputera i jest umieszczony w MBR.
+
'''boot loader''' jest to '''program rozruchowy''', który jest uruchamiany jako pierwszy, zaraz po zakończeniu wykonywania programu zawartego w [[BIOS]]ie. Służy on do załadowania systemu operacyjnego komputera i jest umieszczony w MBR.
  
 
== Co to jest MBR ==
 
== Co to jest MBR ==
 +
'''MBR''' ('''M'''aster '''B'''oot '''R'''ecord) jest to główny rekord startowy - pierwszy sektor dysku/pendrive (512 bajtów), zawierający '''program rozruchowy''' (boot loader) i [[ Tablica partycji |tablicę partycji]].
 +
Pierwsze 446 bajtów zajmuje boot loader, kolejne 64 bajty zajmuje czteroelementowa tablica partycji (16 bajtów/partycję), a ostatnie 2 bajty to sygnatura rozruchu (boot signature).

Wersja z 18:41, 19 gru 2015

Wymienne nośniki danych są coraz tańsze. Używamy płyt CD/DVD i pendrive'ów USB do przechowywania różnych danych. Ale jak to się dzieje, że te, z których instalujemy systemy operacyjne "startują" z BIOSu, a nagrane przez nas z naszymi plikami już nie? Odpowiedź jest prosta, ponieważ "bootowalne" nośniki-napędy posiadają w MBR coś takiego jak boot loader.


Co to jest boot loader

boot loader jest to program rozruchowy, który jest uruchamiany jako pierwszy, zaraz po zakończeniu wykonywania programu zawartego w BIOSie. Służy on do załadowania systemu operacyjnego komputera i jest umieszczony w MBR.

Co to jest MBR

MBR (Master Boot Record) jest to główny rekord startowy - pierwszy sektor dysku/pendrive (512 bajtów), zawierający program rozruchowy (boot loader) i tablicę partycji. Pierwsze 446 bajtów zajmuje boot loader, kolejne 64 bajty zajmuje czteroelementowa tablica partycji (16 bajtów/partycję), a ostatnie 2 bajty to sygnatura rozruchu (boot signature).