Jak zrobić bootowalny HDD/CD/DVD/pendrive USB

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wymienne nośniki danych są coraz tańsze. Używamy płyt CD/DVD i pendrive'ów USB do przechowywania różnych danych. Ale jak to się dzieje, że te, z których instalujemy systemy operacyjne "startują" z BIOSu, a nagrane przez nas z naszymi plikami już nie? Odpowiedź jest prosta, ponieważ "bootowalne" nośniki-napędy posiadają w MBR coś takiego jak boot loader.


Bootowalny nośnik

Co to jest boot loader

boot loader jest to program rozruchowy, który jest uruchamiany jako pierwszy, zaraz po zakończeniu wykonywania programu zawartego w BIOSie. Służy on do załadowania systemu operacyjnego komputera i jest umieszczony w MBR.

Co to jest MBR

MBR (Master Boot Record) jest to główny rekord startowy - pierwszy sektor dysku/pendrive (512 bajtów), zawierający program rozruchowy (boot loader) i tablicę partycji. Pierwsze 446 bajtów zajmuje boot loader, kolejne 64 bajty zajmuje czteroelementowa tablica partycji (16 bajtów/partycję), a ostatnie 2 bajty to sygnatura rozruchu (boot signature).

Jak to działa

  1. Włączamy komputer
  2. BIOS wykonuje swój program (sprawdza urządzenia, napędy, itp.). Następnie szuka napędu/dysku/partycji z włączoną sygnaturą rozruchu (aktywną). Gdy ją znajdzie, przekazuje sterowanie do programu rozruchowego umieszczonego w MBR nośnika.
  3. Uruchomiony przez BIOS program rozruchowy przekazuje sterowanie - uruchamia program ładujący system operacyjny.

Start systemu z innych urządzeń

Program rozruchowy jak i cały system operacyjny może być też pobierany z innych urządzeń np. takich jak: stacja dyskietek, napęd CD/DVD, dysk USB.