Shareware: Różnice pomiędzy wersjami

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Shareware''' – rodzaj bezpłatnie rozpowszechnianego zamkniętego oprogramowania, którego kopiami wolno się dzielić, jednak korzystanie z jego pełnej funkcjonal...")
(Brak różnic)

Wersja z 13:30, 15 kwi 2017

Shareware – rodzaj bezpłatnie rozpowszechnianego zamkniętego oprogramowania, którego kopiami wolno się dzielić, jednak korzystanie z jego pełnej funkcjonalności wymaga wniesienia określonych opłat lub zakupu licencji.


Rodzaje modeli licencjonowania Shareware

Oprogramowanie typu shareware jest udostępniane w oparciu o kilka różnych modeli licencji, ich cechą wspólną jest zachęcenie użytkownika, w różnorodny sposób, do wniesienia opłaty za jego użytkowanie:

Adware

Oprogramowanie, którego użytkowanie wymaga wyrażenia zgody na emisję reklam. Wykupienie pełnej licencji wyłącza reklamy.

Demoware

Oprogramowanie dostarczane w wersji demonstracyjnej - umożliwiającej zapoznanie się z nim bez wnoszenia opłat, ale nie w pełni funkcjonalne; dzieli się je dalej na dwie grupy:

  • crippleware - funkcjonalność jest ograniczona do tego stopnia, że jest praktycznie bezużyteczne ale pozwala zapoznać się z jego interfejsem i podstawowymi funkcjami. Wyłączenie ograniczeń wymaga wykupienia pełnej licencji.
  • trialware - w pełni lub prawie funkcjonalne ale w ograniczonym przedziale czasowym lub liczbą uruchomień. Po okresie testowym, o ile nie zostanie wykupiona pełna licencja, oprogramowanie przechodzi w tryb crippleware, freemium, jest całkowicie blokowane lub zostaje automatycznie odinstalowane.

Donationware

Oprogramowanie, którego można używać swobodnie bezpłatne, ale w momencie instalacji, aktualizacji lub okresowo emituje prośby o wniesienie dobrowolnego datku dla twórców programu lub na określony cel społeczny.

Nagware

Oprogramowanie, które okresowo lub przy każdym uruchomieniu, czy w czasie pracy emituje uciążliwe ponaglenia wymuszając wniesienie opłaty za użytkowanie programu. Wniesienie opłaty wyłącza emisję ponagleń na czas wykupienia licencji.

Freemium

Oprogramowanie oferujące bezpłatnie ograniczony zakres użyteczności na czas nieokreślony, natomiast dostęp do funkcji bardziej zaawansowanych wymaga wykupienia pełnej licencji.