Gdzie avast trzyma pliki przeniesione do kwarantanny

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Co to jest kwarantanna awast

Kwarantannę można sobie wyobrazić jako katalog na dysku, który ma specjalne właściwości, dzięki którym jest on bezpieczny i odizolowany, co sprawia, że jest odpowiedni do przechowywania niebezpiecznych plików. Z plikami w Kwarantannie można jednak pracować, choć z pewnymi ograniczeniami zapewniającymi bezpieczeństwo.

Główną cechą katalogu kwarantanny jest pełna izolacja od reszty systemu operacyjnego. Żaden proces zewnętrzny, taki jak wirus, nie może uzyskać dostępu do plików wewnątrz kwarantanny, a ponieważ pliki wewnątrz katalogu kwarantanny nie mogą być uruchamiane, przechowywanie plików w tym katalogu nie wiąże się z niebezpieczeństwem.

Dzięki szczególnym właściwościom, katalog ten to rzeczywiście obszar kwarantanny, który można wykorzystywać do różnych celów:

 • Przechowywanie wirusów – Jeśli program avast! wykryje wirusa a użytkownik zdecyduje z jakiegoś powodu, że nie należy go usuwać, program da możliwość przeniesienia go do kwarantanny. Gdy wirus jest w Kwarantannie, użytkownik może być pewien, że nie zostanie uruchomiony, ani przypadkowo ani celowo.
 • Przechowywanie podejrzanych plików – Katalog kwarantanny jest użyteczny do przechowywania podejrzanych plików w celu dokonania późniejszej analizy.
 • Przechowywanie kopii innych plików, które powinny być odizolowane od reszty systemu.

<htmlet>adgoogle</htmlet>

Praca z plikami w Kwarantannie

Pliki w Kwarantannie należą do jednej z dwóch kategorii:

 • pliki zarażone lub podejrzane – pliki przeniesione do kwarantanny przez program avast! na podstawie ustawień skanowania lub zgodnie z poleceniem użytkownika
 • pliki użytkownika – pliki przeniesione przez użytkownika do kwarantanny.

Jeśli użytkownik wybierze plik klikając go jeden raz, może wyświetlić dostępne opcje klikając prawym klawiszem myszy. Wyświetlona zostanie lista opcji:

 • Usuń – polecenie nieodwracalnie usuwa plik, tj. nie jest on po prostu przenoszony do kosza.
 • Przywróć – Polecenie przenosi plik z kwarantanny w miejsce, gdzie się pierwotnie znajdował.
 • Wydobądź – Polecenie kopiuje plik do wybranego folderu.
 • Skanuj – Polecenie wywołuje ponowne przeskanowanie pliku na obecność znanych wirusów.
 • Wyślij do laboratorium – opcja ta umożliwia wysłanie pliku do laboratorium wirusowego avast!, np. w sytuacji, gdy użytkownik uznał, że plik został niepoprawnie rozpoznany jako zarażony. Do pliku należy dołączyć możliwie dużo informacji, w tym nazwę pliku/programu, numer wersji oraz powód, dla którego użytkownik uważa, że plik lub program został fałszywie rozpoznany jako wirus.
 • Właściwości – Kliknięcie tej opcji wyświetla informacje o pliku i umożliwia dodanie komentarza zawierające szczegółowe informacje.
 • Dodaj – Polecenie umożliwia użytkownikowi przeglądanie systemu i wybór innych plików, które mają zostać przeniesione do Kwarantanny.
 • Odśwież wszystkie pliki – Odświeża listę plików w folderze Kwarantanny, np. wtedy, gdy nowy plik został przeniesiony do kwarantanny, ale podgląd listy plików w Kwarantannie nie został jeszcze uaktualniony.

Uwaga – Pliki w Kwarantannie nie mogą zostać uruchomione. Jeśli użytkownik dwukrotnie kliknie plik, przypadkowo lub umyślnie, plik nie zostanie uruchomiony. Zamiast tego wyświetlone zostaną właściwości pliku. Jest to prosta funkcja zabezpieczająca przed przypadkowym uruchomieniem zarażonych plików, co może potencjalnie doprowadzić do uszkodzenia komputera.

Jak odzyskać plik z kwarantanny avast

Jak odzyskać plik z kwarantanny avast

Czasami avast przypadkiem przeniesie do kwarantanny potrzebny i ważny plik bez którego nie możemy uruchomić gry lub innej aplikacji. Wtedy bezskutecznie szukamy katalogu kwarantanny avast na dyskach.
Aby przywrócić, odzyskać plik z kwarantanny otwórz okno programu avast:

 • wybierz z menu Konserwacja
 • przejdź do sekcji Kwarantanna
 • a resztę zobaczysz na zdjęciu obok...

Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet>