Jak wykonać test ciążowy

Z ToProste
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Jak wykonać test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają hormon (HCG) charakterystyczny dla wczesnej ciąży – tak zwaną gonadotropinę kosmówkową. Najczulsze z dostępnych obecnie na rynku testów, wykrywają już trzytygodniową ciążę. Test najlepiej zrobić nie wcześniej niż w pierwszy dzień spodziewanej miesiączki.

Czułość testów ciążowych

Czułość testów jest różna, i waha się w granicach 500-1000 lU/l, co odpowiada rozpoznawaniu mniej więcej trzy-cztero tygodniowej ciąży.

Domowe testy ciążowe

Domowe testy pozwalają dyskretnie oraz prawie natychmiast (wynik takiego testu w zależności od rodzaju, można odczytać już po 1-5 minut) sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży. Producenci podają, iż testy wykrywają ciążę z prawdopodobieństwem bliskim 100%. Należy jednak pamiętać, że ze względu na to, iż w początkowych tygodniach ciąży stężenie HCG może być jeszcze niskie, wynik ujemny testu nie daje całkowitej pewności, i jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dniach, najlepiej taki test powtórzyć. Natomiast, jeżeli wynik testu okazał się pozytywny, z dużym, a nawet bardzo dużym prawdopodobieństwem (po za kilkoma wyjątkami, np. wynik może być zaburzony wcześniejszym przyjmowaniem hormonów przez kobietę, lub zmianami hormonalnymi u starszych kobiet), kobieta jest w ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

  • Testy paskowe – aby wykonać test, musimy specjalny pasek zanurzyć w próbce moczu, wcześniej zebranej do naczynia.
  • Testy płytkowe – wykonanie testu polega na zakropleniu kilku kropel, wcześniej zebranego do naczynia moczu, na specjalną płytkę testu.
  • Testy „flamaster” – aby otrzymać wynik, test ciążowy w postaci jakby flamastra, należy przez kilka sekund przytrzymać pod strumieniem moczu.

Źródło Poradnik rodzica

Zobacz też

<htmlet>zobacz-tez</htmlet> Jak rozpoznać dni płodne